Δελτίο Τύπου

«Από τη λύρα στη Λυρική…»

Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και η Εθνική Λυρική Σκηνή συνεργάζονται για πρώτη φορά και διοργανώνουν από κοινού το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Από τη λύρα στη Λυρική…».

Το πρόγραμμα, που θα πραγματοποιηθεί σε αίθουσα του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 5 έως 12 ετών και αποτελεί μια προσέγγιση στην ιστορία της μουσικής, από την ελληνική αρχαιότητα έως το σύγχρονο μελόδραμα.

Θα ακουστούν αρχαίοι ύμνοι με τη συνοδεία ανακατασκευασμένων αρχαίων μουσικών οργάνων. Η δράση θα περιλαμβάνει επίσης αφήγηση αρχαίων ελληνικών μύθων, προβολή εικόνων αρχαίων μουσικών οργάνων και παραστάσεών τους σε εκθέματα του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, καθώς και βιωματική παρουσίαση αρχαίων μουσικών οργάνων. Τέλος, κουαρτέτο εγχόρδων και δύο μονωδοί της Λυρικής Σκηνής θα παρουσιάσουν αποσπάσματα από όπερες, οπερέτες και μιούζικαλ.

Το πρόγραμμα θα παρουσιάσει ο Νίκος Ξανθούλης,
υπεύθυνος του Τομέα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων της Εθνικής Λυρικής Σκηνής.

Συμμετέχουν οι Μονωδοί Χρήστος Αμβράζης και Βάγια Κωφού και το Κουαρτέτο εγχόρδων της Ορχήστρας της Λυρικής Σκηνής.

Το παραμύθι απευθύνεται σε παιδιά 5-12 χρόνων.

Ημερομηνία διεξαγωγής: Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Διάρκεια προγράμματος: 60 λεπτά

Ώρες διεξαγωγής:
11:00 π.μ.

Απαραίτητες οι δηλώσεις συμμετοχής.

Έναρξη δηλώσεων: Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2011

Tηλ. Επικοινωνίας:
210 8217724, 210 8271717

Συντελεστές:

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο
Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων, Τεκμηρίωσης & Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων
www.namuseum.gr
E-mail: eam@culture.gr

Εθνική Λυρική Σκηνή
Τομέας Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων
www.nationalopera.gr
E-mail: info@nationalopera.gr