ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ
ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

«Περιβάλλον και Πολιτισμός 2011. Φωνές νερού μυριάδες»

Την Κυριακή 9 Οκτωβρίου το Παραμύθι της Κυριακής στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο εντάσσεται στo πλαίσιo της Πανελλήνιας Εκστρατείας του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού με θέμα «Περιβάλλον και Πολιτισμός 2011. Φωνές νερού μυριάδες...».

Η Νίκη Κάπαρη θα αφηγηθεί ιστορίες από την αρχαία ελληνική μυθολογία και λαϊκά παραμύθια για το νερό και ο Γιάννης Ψειμάδας θα επενδύσει μουσικά την αφήγηση με ήχους κρουστών και έγχορδων οργάνων. Μετά το παραμύθι θα ακολουθήσει προβολή αρχαιολογικής ταινίας μικρού μήκους με τίτλο «Συντριβάνι, ο ήχος του νερού», καθώς και παιχνίδι ανακάλυψης με τίτλο «Ένα ποτάμι γεμάτους θησαυρούς» στις συλλογές του Μουσείου.

Το παραμύθι απευθύνεται σε παιδιά 5-12 χρόνων.

Ημερομηνία διεξαγωγής: Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2011

Διάρκεια προγράμματος: 50 λεπτά

Ώρες διεξαγωγής:
11:00-11:50 π.μ. ή 12:00-12:50 μ.μ.

Απαραίτητες οι δηλώσεις συμμετοχής.

Έναρξη δηλώσεων: Τρίτη 20 Σεπτεμβρίου 2011

Tηλ. Επικοινωνίας:
210 8217724, 210 8271717

Το πρόγραμμα παρέχεται δωρεάν. Ελεύθερη είσοδος