ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ
στo ΕΘΝΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ
Ο Κενταυρούλης του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου προσκαλεί τα παιδιά να παρακολουθήσουν το Παραμύθι της Κυριακής στις 10 Ιουνίου 2012, το τελευταίο παραμύθι του σχολικού έτους.

Η Νίκη Κάπαρη θα αφηγηθεί μύθους και παραμύθια αφιερωμένα στην ανεμελιά και την ξεγνοιασιά των παιδιών και o Γιάννης Ψειμάδας θα πλαισιώσει την αφήγηση με ήχους κρουστών και έγχορδων οργάνων. Τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να περιεργαστούν από κοντά αντίγραφα αρχαίων παιχνιδιών, να μάθουν με ποιο τρόπο παίζονταν, αλλά και να τα ανακαλύψουν μέσα στο Μουσείο με τη βοήθεια εκπαιδευτικού φυλλαδίου.

Το παραμύθι απευθύνεται σε παιδιά 5-12 χρόνων.

Ημερομηνία διεξαγωγής: Κυριακή 10 Ιουνίου 2012

Διάρκεια προγράμματος: 50 λεπτά

Ώρες διεξαγωγής:
11:00-11:50 π.μ. ή 12:00-12:50 μ.μ.

Απαραίτητες οι δηλώσεις συμμετοχής.

Έναρξη δηλώσεων: Παρασκευή 1 Ιουνίου 2012

Tηλ. Επικοινωνίας:
210 8217724, 210 8217717

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

Το πρόγραμμα παρέχεται δωρεάν. Ελεύθερη είσοδος.