ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΦΥΛΛΑΔΙΟΥ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΑΜ
«Το Ναυάγιο των Αντικυθήρων. Το πλοίο, οι θησαυροί, ο Μηχανισμός»
ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ EAM
Από τις 14 Δεκεμβρίου 2012 θα αναρτηθεί σε μορφή pdf στην επίσημη ιστοσελίδα του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου www.namuseum.gr εκπαιδευτικό φυλλάδιο για μαθητές Στ΄τάξης Δημοτικού καθώς και για μαθητές Β΄/θμιας Εκπαίδευσης, σχετικό με την περιοδική έκθεση του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου «Το Ναυάγιο των Αντικυθήρων. Το πλοίο, οι θησαυροί, ο Μηχανισμός».

Το φυλλάδιο αυτό δημιουργήθηκε με σκοπό να διευκολύνει τις οργανωμένες επισκέψεις των σχολείων καθώς και τους μεμονωμένους μαθητές στην κατανόηση των βασικών ενοτήτων της έκθεσης:

• Ιστορικό της ανέλκυσης του ναυαγίου (η αυγή της ενάλιας αρχαιολογίας)

• Πορεία και φορτίο του αρχαίου πλοίου

• Λειτουργία του πρώτου υπολογιστή της αρχαιότητας, του Μηχανισμού των Αντικυθήρων.

Κατεβάστε το εκπαιδευτικό φυλλάδιο
εδώ...>>