ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ
στo ΕΘΝΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ
Ο Κενταυρούλης του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου προσκαλεί τα παιδιά να παρακολουθήσουν το Παραμύθι της Κυριακής στις 21 Oκτωβρίου 2012, το δεύτερο παραμύθι της νέας σχολικής χρονιάς, με αφορμή την περιοδική έκθεση με θέμα «Το Ναυάγιο των Αντικυθήρων. Το Πλοίο, οι θησαυροί, Ο Μηχανισμός».

Θα είναι και αυτό, όπως και το πρώτο, αφιερωμένο στην αρχαία ελληνική τεχνολογία, δίνοντας την ευκαιρία και σε άλλους μικρούς μας φίλους να μάθουν για τα επιτεύγματα των αρχαίων Ελλήνων και για τον πρώτο υπολογιστή της αρχαιότητας, το Μηχανισμό των Αντικυθήρων. Θα μπορούν, επίσης, να ανακαλύψουν μέσα στο Μουσείο έργα σχετικά με το θέμα.

Η Νίκη Κάπαρη θα αφηγηθεί και πάλι μύθους και παραμύθια αφιερωμένα στην αρχαία ελληνική τεχνολογία και ο Γιάννης Ψειμάδας θα πλαισιώσει την αφήγηση με ήχους κρουστών και έγχορδων οργάνων.

Το παραμύθι απευθύνεται σε παιδιά 5-12 χρόνων.

Ημερομηνία διεξαγωγής: Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012

Διάρκεια προγράμματος: 60 λεπτά

Ώρες διεξαγωγής:
11:00-12:00 π.μ. ή 12:15-13:15 μ.μ.

Απαραίτητες οι δηλώσεις συμμετοχής.

Έναρξη δηλώσεων: Τρίτη 9 Οκτωβρίου 2012

Tηλ. Επικοινωνίας:
210 8217724, 210 8217717

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

Το πρόγραμμα παρέχεται δωρεάν. Ελεύθερη είσοδος.