ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ
στo ΕΘΝΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ
Ο Κενταυρούλης του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου προσκαλεί τα παιδιά να παρακολουθήσουν το Παραμύθι της Κυριακής στις 30 Σεπτεμβρίου 2012, το πρώτο παραμύθι της νέας σχολικής χρονιάς.

Η Νίκη Κάπαρη θα αφηγηθεί μύθους και παραμύθια αφιερωμένα στην αρχαία ελληνική τεχνολογία με αφορμή την περιοδική έκθεση με θέμα «Το Ναυάγιο των Αντικυθήρων. Το Πλοίο, οι θησαυροί, Ο Μηχανισμός».
O Γιάννης Ψειμάδας θα πλαισιώσει την αφήγηση με ήχους κρουστών και έγχορδων οργάνων. Τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να πληροφορηθούν για τα τεχνολογικά επιτεύγματα της αρχαιότητας και να περιεργαστούν από κοντά αντίγραφο του Μηχανισμού των Αντικυθήρων και να μάθουν με ποιο τρόπο αυτός λειτουργούσε. Τέλος, θα έχουν τη δυνατότητα να ανακαλύψουν μέσα στο Μουσείο έργα σχετικά με το θέμα.

Το παραμύθι απευθύνεται σε παιδιά 5-12 χρόνων.

Ημερομηνία διεξαγωγής: Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Διάρκεια προγράμματος: 60 λεπτά

Ώρες διεξαγωγής:
11:00-12:00 π.μ. ή 12:15-13:15 μ.μ.

Απαραίτητες οι δηλώσεις συμμετοχής.

Έναρξη δηλώσεων: Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2012

Tηλ. Επικοινωνίας:
210 8217724, 210 8217717

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

Το πρόγραμμα παρέχεται δωρεάν. Ελεύθερη είσοδος.