Έκθεση γλυπτικής της Αγγέλικας Κοροβέση «Ο χρόνος, οι μορφές, οι έννοιες»

Έκθεση γλυπτικής της Αγγέλικας Κοροβέση
«Ο χρόνος, οι μορφές, οι έννοιες»
Διάρκεια: 5 Ιουλίου – 31 Αυγούστου 2013

Την Πέμπτη 4 Ιουλίου 2013, ώρα 18:30 εγκαινιάζεται στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Αθηνών η έκθεση γλυπτών της Αγγέλικας Κοροβέση «Ο χρόνος, οι μορφές, οι έννοιες».

Δεκαεννιά έργα της πολυβραβευμένης γλύπτριας, τοποθετημένα μέσα στις αίθουσες του Μουσείου συνυπάρχουν με τα αρχαία ελληνικά δημιουργήματα. Η Αγγέλικα Κοροβέση μελετά πρωταρχικές έννοιες/δομές της ανθρώπινης ιστορίας μέσα από τους ήχους της γλώσσας και τη διαλεκτική σχέση έννοιας και υλικών. Ο επισκέπτης, περπατώντας μέσα στις μόνιμες εκθέσεις του μουσείου, μπορεί να οδηγηθεί σε πολλαπλές αναγνώσεις του τρόπου με τον οποίο ο κάθε καλλιτέχνης μέσα στο χρόνο προσεγγίζει έννοιες και μορφές.

Επιστημονικός Συνεργάτης είναι ο κος Δημήτρης Παυλόπουλος Επίκουρος καθηγητής Ιστορίας της Τέχνης, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.