Τη Δευτέρα 12 Μαΐου 2014 και ώρα 5 - 7 μ.μ.
το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο
και η Εταιρεία των Φίλων του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου
τιμούν τη μνήμη της αγαπημένης και αναντικατάστατης συναδέλφου
Αρχαιολόγου Πολυξένης Μπούγια.
Η Πολυξένη Μπούγια έφυγε από κοντά μας στις 26 Ιουνίου 2013, στερώντας την Αρχαιολογική Υπηρεσία από μια καταξιωμένη επιστήμονα και τους συναδέλφους της από μια αγαπημένη φίλη.
ΠΟΛΥΞΕΝΗΣ ΣΗΜΑ
Για την Πολυξένη Μπούγια θα μιλήσουν:
• Μαρία Ανδρεαδάκη-Βλαζάκη: Γενική Διευθύντρια Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς.
• Αικατερίνη Ρωμιοπούλου: Επίτιμη Διευθύντρια Αρχαιοτήτων.
• Ευθαλία Μπαρμπάτη-Βάρτσου: Πρόεδρος της Εταιρείας των Φίλων του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου.
• Γεώργιος Κακαβάς: Αναπληρωτής Διευθυντής του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου και Διευθυντής του Νομισματικού Μουσείου.
• Ιωάννης Μεϊμάρης: Ομότιμος Διευθυντής Ερευνών του Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών.
• Αγγελική Πετροπούλου: Αναπληρώτρια καθηγήτρια της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου.
• Γιόρκα Νικολάου: Ιστορικός – Νομισματολόγος, Νομισματικό Μουσείο.
• Αικατερίνη Σταμούδη: Αρχαιολόγος, Γ’ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων.
• η αδελφή της κα Ειρήνη Μπούγια.

Θα ακολουθήσει κέρασμα στη μνήμη της, προσφορά της Εταιρείας ΜΟΥΣΕΙΩΝ ΕΣΤΙΑΣΗ Α.Ε. (κα Αιμιλία Κουγιά)

Αμφιθέατρο Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, Tοσίτσα 1, Αθήνα www.namuseum.gr

Εταιρεία των Φίλων του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου http://www.namuseum.gr/friends/index.html