Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο παρουσιάζει
την Κυρά της Πρόσυμνας

Το Αθέατο Μουσείο παρουσιάζει, είναι η νέα δράση του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου που προβάλει επιλεγμένες αρχαιότητες από τον κόσμο των αποθηκών. Κάθε δύο μήνες ένα αντικείμενο θα παρουσιάζεται στους επισκέπτες για πρώτη φορά.

Το Αθέατο Μουσείο αποκαλύπτει, είναι η νέα, ανοιχτή πρόσκληση του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου για την αφήγηση της άγνωστης ιστορίας που κρύβει το επιλεγμένο έκθεμα.

Μετά από το
«δαχτυλίδι του Θησέα», την «Αιγύπτια γάτα Μίου», την «Άρτεμη από τη θάλασσα», και τον «καθρέφτη της Ευρώπης», το Αθέατο Μουσείο φιλοξενεί την «Κυρά της Πρόσυμνας»...>>. Πρόκειται για ένα ελεφάντινο γυναικείο ειδώλιο της Μυκηναϊκής εποχής, από πλούσιο τάφο της Πρόσυμνας Άργους, μοναδικό για τις πολύτιμες πληροφορίες που προσφέρει για την ενδυμασία και τον καλλωπισμό της εποχής. Η Κυρά της Πρόσυμνας θα παρουσιαστεί τη Δευτέρα 21 Σεπτεμβρίου στην «αίθουσα του βωμού» (αιθ.34) και θα παραμείνει εκεί ως την Κυριακή 22 Νοεμβρίου.

Στις
16 Οκτωβρίου και στις 6 Νοεμβρίου ημέρα Παρασκευή, καθώς και στις 25 Οκτωβρίου και στις 15 Νοεμβρίου ημέρα Κυριακή, ώρα 13.00, αρχαιολόγοι του Μουσείου υποδέχονται τους επισκέπτες στο χώρο της έκθεσης και συνομιλούν μαζί τους για το αριστουργηματικό πορτραίτο της Μυκηναίας αρχόντισσας αλλά και για τα μυστικά ομορφιάς της εποχής εκείνης μέσα από τις ανακτορικές τοιχογραφίες, τα αρχεία της Γραμμικής Β γραφής και τις χημικές αναλύσεις που έχουν εντοπίσει καλλυντικές ουσίες σε πολυτελή Μυκηναϊκά σκεύη.

Ημερομηνίες διεξαγωγής: Παρασκευή 16 Οκτωβρίου και 6 Νοεμβρίου και Κυριακή 25 Οκτωβρίου και 15 Νοεμβρίου 2015

Ώρα: 13:00

Για την παρακολούθηση της παρουσίασης είναι απαραίτητη η προμήθεια εισιτηρίου
και η
δήλωση συμμετοχής κατά την προσέλευση.

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Πληροφορίες: Τηλ. 213 214 4891

Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο
Πατησίων 44, Αθήνα 10682
www.namuseum.gr