ΙΟΥΝ 2017

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Κύκλος «Αρχαιολογία και Ποίηση»: Διάλεξη της Καθηγήτριας Τζίνας Καλογήρου στο Αμφιθέατρο του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, η ποιητική του έρωτα και οι μυθολογικές απηχήσεις στα Ερωτικά του Γιάννη Ρίτσου

Ο Έρωτας, η γενεσιουργός δύναμη του κόσμου, που δίνει ζωή και έμπνευση και κάνει τον άνθρωπο να ξεπερνά τη φθαρτότητα του αναδεικνύεται στην έκθεση «Οδύσσειες» με εμβληματικά αλλά και λιγότερο γνωστά έργα, όπως το «Φιλί». Πάνω σε θραύσμα αγγείου από την Ακρόπολη της Αθήνας, αποτυπώθηκε ένα τρυφερό ερωτικό στιγμιότυπο, ένα φευγαλέο φιλί που έμεινε στην αιωνιότητα (Ακρ. 189, τέλη 6ου αιώνα π.Χ.).

Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο συνεχίζει τον κύκλο εκδηλώσεων με τίτλο «Αρχαιολογία και Ποίηση», που πλαισιώνει την περιοδική έκθεση «Οδύσσειες», με τη διάλεξη της Καθηγήτριας Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Τζίνας Καλογήρου σε σχέση με την ποιητική του έρωτα και τις μυθολογικές απηχήσεις στα Ερωτικά του Γιάννη Ρίτσου.

Σε πολλές ποιητικές συνθέσεις της ωριμότητάς του, ο Γιάννης Ρίτσος ξαναγυρίζει στις αρχετυπικές ρίζες του μύθου και συνδιαλέγεται με κλασικά κείμενα της αρχαιότητας. Στη διάλεξη της Δευτέρας θα γίνει ειδικός λόγος για τη συλλογή Τα Ερωτικά (1980- 81), στην οποία ο ποιητής, με άμεσο ή έμμεσο τρόπο, αναφέρεται σε γνωστά μυθικά πρόσωπα (π.χ. Οδυσσέας/Πηνελόπη), τα οποία υποβάλλει σε σημασιολογικό μετασχηματισμό. Σκόπιμες συσχετίσεις θα γίνουν και με το ποίημα «Η απόγνωση της Πηνελόπης» (1968). Γενικότερα στη συλλογή των Ερωτικών τα αρχαιομυθικά  πρόσωπα αναβαπτίζονται στην ευφροσύνη και την υγεία του έρωτα και, καθώς εισέρχονται σε ποιήματα με έντονο και διάχυτο ερωτισμό, αποκτούν ερωτικές συνδηλώσεις. Συνδυάζοντας τον μύθο με το ερωτικό στοιχείο ή με αναφορές στη σύγχρονη καθημερινότητα, ο ποιητής καταλήγει σε ένα μεγαλόπνοο οραματισμό. Η γυναίκα εμφανίζεται τόσο ως παρουσία πολύμορφη, αινιγματική, όσο και βαθιά αισθησιακή. Παίρνοντας άλλοτε τη μορφή της ανώνυμης Αγαπημένης, άλλοτε της Πηνελόπης ή της «σάρκινης Διοτίμας», συνδέεται με έναν ακαταμάχητα προκλητικό ερωτισμό που καταλύει τις κοινωνικές συμβατικότητες.

Η Τζίνα Καλογήρου έχει μελετήσει ενδελεχώς το έργο του Γιάννη Ρίτσου, στο οποίο βασίστηκε και η διδακτορική της διατριβή με τίτλο «Ζητήματα Ερμηνείας και Διδακτικής στο Έργο του Γιάννη Ρίτσου (Η περίπτωση του Εικονοστασίου Ανωνύμων Αγίων)». Πολυάριθμες μελέτες της στην ελληνική, αγγλική και γαλλική γλώσσα έχουν δημοσιευτεί σε συλλογικούς τόμους, επιστημονικά περιοδικά και πρακτικά συνεδρίων στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Για την παρακολούθηση της διάλεξης μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στα τηλέφωνα  213 214 4817 – 213 214 4889