ΔΕΚ 2021

ΠΕΜΠΤΗ

ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Το GALAN TRIO παρουσιάζει για πρώτη φορά το έργο ΑRARAT στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο

Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στο πλαίσιο των εορταστικών του εκδηλώσεων για τα Χριστούγεννα του 2021 παρουσιάζει την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2021, 13:00, στην αίθουσα του Βωμού για πρώτη φορά το έργο «ΑRARAT» από το Galan Trio, που το αποτελούν οι διακεκριμένοι μουσικοί, Πέτρος Μπούρας στο πιάνο, Μπάμπης Καρασαββίδης στο βιολί και Μαρίνα Κολοβού στο τσέλο.
Το έργο «ΑRARAT» δημιουργήθηκε από έξι συνθέτες από διαφορετικές χώρες και αποτελείται από έξι τμήματα που σχηματίζουν το όνομα του όρους-συμβόλου, ως εξής:
Α: Γέννηση, η πρώτη ενέργεια
AR: ο θεός του Ήλιου
ARA: ο κύκλος
ARAR: η δημιουργία
ARARA: η συμμετρία, το παράγωγο της δημιουργίας
ARARAT: το βουνό, το ιδανικό

Η είσοδος στην εκδήλωση είναι ελεύθερη με την καταβολή του αντιτίμου εισιτηρίου.

Θα τηρηθούν όλα τα μέτρα υγειονομικής προστασίας κατά του Covid – 19 βάσει του ισχύοντος υγειονομικού πρωτοκόλλου.

Ώρες λειτουργίας (χειμερινό ωράριο ως 31/3): Τρίτη 13:00-20:00
Τετάρτη- Δευτέρα 8.30-15.30