ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ / ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ

Το μαγικό σπίτι του Ραχοτέπ στην αρχαία Αίγυπτο

Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο διαθέτει σε μορφή PDF το εκπαιδευτικό έντυπο για μαθητές της Γ’ έως και ΣΤ’ τάξης του Δημοτικού σχολείου με τίτλο ”Το μαγικό σπίτι του Ραχοτέπ στην αρχαία Αίγυπτο”.

Στο έντυπο γίνεται μια εισαγωγή στα ταφικά έθιμα της αρχαίας Αιγύπτου, τα οποία αντικατοπτρίζονται μέσα από το μαγικό σπίτι των αρχαίων Αιγυπτίων – τον τάφο τους! Οι δραστηριότητες του φυλλαδίου μπορούν να πραγματοποιηθούν στην Αιγυπτιακή Συλλογή του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου.

Μέσα από την έρευνα, το παιχνίδι ρόλων, και την εικαστική δραστηριότητα, τα παιδιά γνωρίζουν τον αρχαίο Αιγυπτιακό πολιτισμό, αναγνωρίζουν τις σχέσεις Ελλάδας-Αιγύπτου κατά την αρχαιότητα και κατανοούν τη σημασία των δοξασιών σχετικά με τη μεταθανάτια ζωή στην αρχαία Αίγυπτο.