ΙΑΝ 2017

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΠΑΡΕΛΘΟΥΣΕΣ

Εκδήλωση για την υποδοχή της νέας χρονιάς

Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο και η Εταιρεία των Φίλων του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου υποδέχονται τη νέα χρονιά και σας προσκαλούν στην εορταστική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 16 Ιανουαρίου και ώρα 18:00 στην αίθουσα του Βωμού. Αποχαιρετώντας το επετειακό έτος του 2016, θα προσφερθεί μια πανοραμική ματιά στις κυριότερες δράσεις που σηματοδότησαν τον εορτασμό των 150 χρόνων από τη θεμελίωση του Μουσείου, στις συνέργειες που αναπτύχθηκαν, αλλά και σε στοιχεία που φανερώνουν την ιδιαίτερη ανταπόκριση του κοινού. Θα παρουσιαστεί επίσης ο προγραμματισμός του 2017 ως προς τις ερευνητικές, επικοινωνιακές και εκπαιδευτικές δραστηριότητες του Μουσείου και η δράση της Εταιρείας των Φίλων. Η εκδήλωση πλαισιώνεται με μουσικό πρόγραμμα από τη χορωδία του Μουσικού Τμήματος του Πανεπιστημίου Αθηνών. Θα ακουστούν γνωστά έργα του κλασικού και έντεχνου ρεπερτορίου. Θα ακολουθήσει κοπή πίτας στο Καφέ του μουσείου.