ΜΑΡ 2023

ΑΠΡ 2023

ΤΡΙΤΗ

ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ

Έκθεση εικαστικών «Κυκλαδικές Μορφές σε πέτρες του Αιγαίου» της Μίνας Κατσούλη στο Καφέ του Μουσείου

Στη νέα εικαστική έκθεση με τίτλο «Κυκλαδικές Μορφές σε πέτρες του Αιγαίου» που διοργανώνεται στο Καφέ του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου από τις 5 Μαρτίου 2023 έως τις 31 Μαρτίου 2023, η Μίνα  Κατσούλη παρουσιάζει μια σειρά έργων μικρογλυπτικής εμπνευσμένη από τα κυκλαδικά ειδώλια. Η ίδια αναφέρει: «Μορφές, απομόνωση, νοσταλγία, επαναπροσδιορισμοί αξιών… με αυτές τις σκέψεις ξεκίνησα. Ανακάλεσα στη μνήμη τα ταξίδια μου στις αγαπημένες Κυκλάδες και την αριστουργηματική κληρονομιά τους. Ταύτισα μέσα μου τον περιορισμό που βίωσε η ανθρωπότητα τον 21ο αιώνα, με τον τρόπο που δημιουργούσε ο άνθρωπος 5000 χρόνια πριν, προκειμένου να εκφραστεί και να επικοινωνήσει με τα ελάχιστα μέσα που διέθετε.

Ξεκίνησα αυτή τη λιτή, μέσα στην αυστηρότητα της, μικρογλυπτική των ειδωλίων, η οποία καθορίστηκε από τον βασικό προβληματισμό μου για το πολύτιμο, όπως αυτό ορίζεται ανά εποχή. Διάλεξα σαν βασικό υλικό το βότσαλο, ανασύροντας το σαν μονάδα από τον σωρό και το σμίλεψα για να του δώσω μορφή, ζωή, προσοχή και αξία. Ήταν το μέσο για να πω, ότι κάτι ασήμαντο, δεν παύει να είναι αξιοπρόσεκτο. Του έδωσα την ίδια σημασία με τη δεδομένη αξία του μαρμάρου και των ημιπολύτιμων λίθων που προστέθηκαν στη συλλογή. Κάπως έτσι εξισορρόπησα τον συλλογισμό μου».

Εγκαίνια έκθεσης: Κυριακή 5 Μαρτίου 2023, ώρα 12:00-15:00

Διάρκεια έκθεσης: 5 Μαρτίου 2023 – 4 Απριλίου 2023

Επιμέλεια/Συντονισμός: Αιμιλία Κουγιά

Η είσοδος για το Καφέ είναι ελεύθερη.