ΜΑΙ 2023

ΙΟΥΝ 2023

ΚΥΡΙΑΚΗ

ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ

Έκθεση εικαστικών «Μύθοι – Παραμύθια – Επιμύθια» της Μαίρης Γαλάνη-Κρητικού στο Καφέ του Μουσείου

Oι κεντημένες ιστορίες της Μαίρης Γαλάνη-Κρητικού, ξεκινούν πάντοτε από μια αρχετυπική κλωστή που σπέρνει στον άδειο καμβά ιστορίες. Στο φουαγιέ του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, επιτοίχιες ταπισερί, ακροβατώντας ανάμεσα στον μύθο, το παραμύθι και την δοξαστική περιήγηση στην ελληνική ύπαιθρο και τις ημερολογιακές θρησκευτικές γιορτές της, ενώνοντας την αισθητική της ελληνικής λαϊκής τέχνης και του ναΐφ με εκλεκτικιστικά ιστορικά δυτικά πρότυπα, αφηγούνται τις ιστορίες ενός χειροποίητου κεντημένου μυθώδους τόπου.
Τα έργα που η Μαίρη Γαλάνη-Κρητικού με αναβλύζουσα φαντασία, ιστορική και αισθητική συνείδηση, ακάματη εργασία και σπάνια δεξιοτεχνία ονειρεύεται, σχεδιάζει και εκτελεί με βαμβακερό νήμα ή χοντρό μαλλί και ανεξάντλητο, τολμηρό χρωστήρα τις νυχτερινές κατά κύριο λόγο ώρες, συνθέτουν έναν πολύχρωμο παλλόμενο κόσμο. Στην επίπονη αυτή κεντητή γλώσσα με τις επάλληλες αυτοσχέδιες σκηνές, μυθικά ζώα και ομηρικοί ήρωες, αγωνιστές και γενναία ευζωνάκια, παλικάρια και πανωραίες, γοργόνες και Μεγαλέξανδροι, Ρωτόκριτοι και Αρετούσες, έφιπποι και σέρποντες σκοτεινοί καλικάτζαροι, πειρατές και θαλασσινοί άγιοι, λιτανείες εικόνων και διασταυρούμενοι Επιτάφιοι, κατανυκτικές Αναστάσεις, ανθισμένες =-0μυγδαλιές και φωτεινά αιγινήτικα φυστικόδενδρα σχηματίζουν πυκνούς αφηγηματικούς κεντημένους κάμπους που γοητεύουν και ευφραίνουν τον νου και το βλέμμα του θεατή.

Εγκαίνια έκθεσης: Τετάρτη 10 Μαΐου 2023, ώρα 18:00 – 20:00
Διάρκεια έκθεσης: 10 Μαΐου 2023 – 4 Ιουνίου Μαΐου 2023
Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού
Συντονισμός: Αιμιλία Κουγιά

Η είσοδος για το Καφέ είναι ελεύθερη.