ΦΕΒ 2023

ΜΑΡ 2023

ΤΕΤΑΡΤΗ

ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ

Έκθεση εικαστικών «ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ» της εικαστικής ομάδας ΡΟΗ 22 στο Καφέ του Μουσείου

Η ιδέα να δημιουργήσουμε μια έκθεση στο καφέ του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, με θέμα «Το δάσος εντός», γεννήθηκε μιλώντας με τους ανθρώπους της ομάδας Ροή 22. Ο κάθε εικαστικός κλήθηκε να αποδώσει με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο το ψυχικό του τοπίο, είτε είναι δάσος ρεαλιστικό, είτε διαθλασμένο, είτε υπαινιγμός, μπορεί και ένα ακατανόητο υπόγειο τοπίο γεμάτο σύμβολα, φόβο και τρόμο αλλά και εμπαιγμό της αγωνίας του θανάτου, είτε ένα έργο χαρτοκοπτικής με σαφή όρια προστασίας από την ανεξέλεγκτη επίθεση εικόνων του παρελθόντος, είτε ένα βιολί που ακούει ο δημιουργός του περνώντας από το δάσος των εμπειριών του, ακόμη και φρούτα ρεαλιστικά ως μετουσιωμένες ερινύες, τακτοποιημένες στην ψυχή που εικονίζεται ως ασημένιο σκεύος.

Τα μέλη της ομάδας Ροή 22 έχουν συνυπάρξει στο εργαστήριο του ζωγράφου Γ. Ρόρρη «Ομάδα τέχνης Σημείο».

Εγκαίνια έκθεσης: Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2023, ώρα 12:00-15:00

Διάρκεια έκθεσης: 1 Φεβρουαρίου 2023 – 1 Μαρτίου 2023