ΔΕΚ 2022

ΚΥΡΙΑΚΗ

ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ

Ομαδική έκθεση ζωγραφικής «ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΡΟΠΥΛΑΙΩΝ 8» στο Καφέ του Μουσείου

Το Καφέ του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου υποδέχεται την εικαστικό Μάτω Ιωαννίδου, που επιμελείται έργα των μαθητών της στο Εργαστήριο Προπυλαίων 8.

Ενήλικες, υπεραπασχολημένοι με τις καθημερινές τους υποχρεώσεις που δεν …άπτονται της Τέχνης, συστήνονται στο κοινό με τα έργα τους και μέσα από τις αυτούσιες σκέψεις ενός εξ αυτών (Κώστας Καστραντάς) συνοψίζοντας τις σκέψεις και των υπολοίπων: «Είμαστε απλοί καθημερινοί άνθρωποι με διαφορετικά backgrounds, τρόπο σκέψης και ερεθίσματα και εκφραζόμαστε ζωγραφίζοντας. Προσπαθούμε να αποτυπώσουμε τις κοινωνικές μας ανησυχίες αλλά και ‘κομμάτια’ του εαυτού μας σε μια εποχή με τρομερές αντιφάσεις. Πλούτος/Φτώχεια, Τεχνολογικά θαύματα/Οικολογική καταστροφή, Πόλεμοι/ άγνοια πολέμου».

Η επιμελήτρια – εικαστικός συμπληρώνει ως…αυστηρή δασκάλα, με εργαλείο την εικαστική γλώσσα, όχι με φιλολογικές, διδακτικές προσεγγίσεις ούτε με εικονογραφική τάση.

Τα έργα που εκτίθενται αφορούν την περίοδο 2020 – 2022.

Οι συμμετέχοντες:

Αλεξοπούλου Καλλιόπη, ξεναγός