ΜΑΡ 2024

ΠΕΜΠΤΗ

ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Από το αύριο στην ιστορία. Ο Ερνέστος Τσίλλερ και το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο.

Ομιλία της Γενικής Διευθύντριας του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου στο πλαίσιο Επετειακής Ημερίδας στην Ακαδημία Αθηνών με θέμα «Ερνστ Τσίλλερ – 100 Χρόνια – Αφιέρωμα στον Αρχιτέκτονα»

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024, η Γενική Διευθύντρια του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου Δρ Άννα Βασιλική Καραπαναγιώτη θα συμμετέχει με ανακοίνωση στην Επετειακή Ημερίδα αρχιτεκτονικού και κατασκευαστικού ενδιαφέροντος, με θέμα «Ερνστ Τσίλλερ – 100 Χρόνια – Αφιέρωμα στον Αρχιτέκτονα» που θα πραγματοποιηθεί στην Ακαδημία Αθηνών.

Η ανακοίνωση με τίτλο «Από το αύριο στην ιστορία. Ο Ερνέστος Τσίλλερ και το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο» αφορά στο πολυτιμότερο αρχειακό υλικό του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, σχετικό με την ανάληψη του έργου κατασκευής του, το 1889, το οποίο παρουσιάζεται δημόσια για πρώτη φορά.

Επισυνάπτονται το πρόγραμμα της Ημερίδας και η Περίληψη της ανακοίνωσης.

Στοιχεία επικοινωνίας:

Email: eam@culture.gr

Hellenic National Archaeological Museum / Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο @namuseumathens

namuseumathens