ΣΕΠ 2022

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς

Ο εορτασμός για τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς στα ελληνικά μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους για το 2022 έχει τον γενικό τίτλο «Βιώσιμη Πολιτιστική Κληρονομιά. Διατηρώντας το παρελθόν για τις μελλοντικές γενιές».

Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο συμμετέχει στον εορτασμό με θεματικές περιηγήσεις και εκπαιδευτικό πρόγραμμα σε σχολική ομάδα.

Αναλυτικότερα θα πραγματοποιηθούν:

Α) Θεματικές περιηγήσεις από αρχαιολόγους του Μουσείου:

1. «Ανακύκλωση, επαναχρησιμοποίηση και εξοικονόμηση ύλης και περιεχομένου κατά την Αρχαιότητα μέσα από τα εκθέματα της Συλλογής Αγγείων, Έργων Μικροτεχνίας και Μεταλλοτεχνίας» την Παρασκευή 23.09 και ώρα 12:00-13:00 και Σάββατο 24.09 και ώρα 12:00-13:00.
  2. «Υφαντά, καλάθια, ψάθες στο προϊστορικό Αιγαίο. Μαθήματα αειφορίας από το παρελθόν» μέσα από εκθέματα της Προϊστορικής Συλλογής την Παρασκευή 23.09 και ώρα 13:00-14:00 και την Κυριακή 25.09 και ώρα 11:00-12:00.
  3. «Ανακύκλωση-επανάχρηση γλυπτών (πορτραίτα, σαρκοφάγοι, επιτύμβιες στήλες) στην αρχαιότητα για οικονομικούς λόγους» ​μέσα από εκθέματα της Συλλογής Γλυπτών την Παρασκευή 23.09 και ώρα 12:00-13:00.

Β) Εκπαιδευτική δράση για μαθητές:

Το πρωί της Παρασκευής 23 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Ανακύκλωναν οι αρχαίοι Έλληνες τα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν; Ελάτε στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο να το ανακαλύψουμε» για μαθητές Α΄ θμιας Εκπαίδευσης (Δ΄ έως Στ΄ Δημοτικού) στις 10:00 π.μ. Οι μαθητές θα γνωρίσουν επιλεγμένα εκθέματα του Μουσείου που μαρτυρούν την επαναχρησιμοποίησή τους στην αρχαιότητα και θα συμμετάσχουν σε εικαστικό εργαστήρι με ανακυκλώσιμα υλικά.  Διάρκεια 2 ώρες.

Επισημαίνουμε ότι το Σάββατο 24 και την Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου η είσοδος στο μουσείο θα είναι ελεύθερη. Την Παρασκευή 23 Σεπτεμβρίου η είσοδος θα είναι ελεύθερη για τους συμμετέχοντες στις προγραμματισμένες δράσεις, που προσφέρονται δωρεάν.

Για τη συμμετοχή στις θεματικές περιηγήσεις είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στις Πληροφορίες του Μουσείου, τηλ. 213 214 4889 και 213 214 4856.

Ημερομηνία έναρξης δηλώσεων: Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2022, ώρες λειτουργίας Μουσείου.

Αριθμός των συμμετεχόντων ανά δράση: 25

E-mail: eam@culture.gr