ΜΑΙ 2024

ΤΡΙΤΗ

ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ «Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές»

Στις 23, 24 Μαΐου 2024 και στις 20 Ιουνίου 2024 το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο συμμετέχει στην επετειακή δράση που διοργανώνει το Υπουργείο Πολιτισμού με θέμα «Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές».
Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο συμμετέχει στον εορτασμό με θεματικές περιηγήσεις και με μια επιστημονική συνάντηση:

Α) Θεματικές Περιηγήσεις:

1) Την Πέμπτη 23 Μαΐου 2024:

13:00-13:40: «Το φυσικό περιβάλλον στην προϊστορική εποχή», από την Αρχαιολόγο της Προϊστορικής Συλλογής Αρχαιοτήτων κ. Βασιλική Πλιάτσικα.

18:00-19:00: «Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο στη γειτονιά των Εξαρχείων. Περιήγηση στον περιβάλλοντα χώρο του Μουσείου», από τον Αρχαιολόγο της Προϊστορικής Συλλογής Αρχαιοτήτων κ. Κώστα Πασχαλίδη.

2) Την Παρασκευή 24 Μαΐου 2024:

13:00-13:40: « Το φυσικό τοπίο της προϊστορικής Θήρας» από την Αρχαιολόγο της Προϊστορικής Συλλογής Αρχαιοτήτων κ. Κατερίνα Κωστάντη.

Β) Επιστημονική Συνάντηση:

Την Πέμπτη 20 Ιουνίου 2024 και ώρα 19:00: «Προστατεύοντας την πολιτιστική κληρονομιά από τις επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής– προκλήσεις και προοπτικές» Δρ Κωνσταντίνος Καρτάλης, Καθηγητής Φυσικής Περιβάλλοντος και Κλίματος στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Για τη συμμετοχή στις δράσεις είναι απαραίτητη η ηλεκτρονική κράτηση.
Για να κάνετε κράτηση, πατήστε τον σύνδεσμο

Την Πέμπτη 23, την Παρασκευή 24 Μαΐου 2024 και την Πέμπτη 20 Ιουνίου 2024: ελεύθερη είσοδος στους επισκέπτες που θα συμμετέχουν στις παραπάνω δράσεις.

Ηλεκτρονική δ/νση: www.namuseum.gr
Email: eam@culture.gr
Περισσότερες πληροφορίες για τις ψηφιακές υπηρεσίες του Μουσείου: https://ds.namuseumlive.gr/el/