ΟΚΤ 2017

ΠΕΜΠΤΗ

Πανελλήνια εκστρατεία του ΥΠΠΟΑ«Περιβάλλον και Πολιτισμός 2017. Πνοές Ανέμων»

Στις 19, 20, 21 και 22 Οκτωβρίου 2017 το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο συμμετέχει στην πανελλήνια εκστρατεία που διοργανώνει το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού με θέμα «Περιβάλλον και Πολιτισμός 2017. Πνοές Ανέμων» με τις παρακάτω δράσεις:

1. Διάθεση δίγλωσσου ενημερωτικού φυλλαδίου με το οποίο οι επισκέπτες καλούνται να αναζητήσουν μέσα στο Μουσείο επιλεγμένα εκθέματα που σχετίζονται με τον αέρα. Το φυλλάδιο θα διατίθεται στους επισκέπτες του Μουσείου καθ’όλη τη διάρκεια του εορτασμού.

2. Την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου (10:00-12:00) θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτική περιήγηση για μαθητές Γ΄ έως Στ΄ Δημοτικού σε αντιπροσωπευτικά εκθέματα που σχετίζονται με τον αέρα καθώς και εικαστικό εργαστήρι (αριθμός συμμετεχόντων: 30 άτομα).