ΑΥΓ 2017

ΤΡΙΤΗ

ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Πρόγραμμα συμμετοχικών αναγνώσεων «Ας διαβάσουμε την Οδύσσεια» (Ραψωδίες ο και π)

Ο μουσικοσυνθέτης Δρ Ν. Ξανθούλης με ανακατασκευασμένη αρχαία λύρα, μπροστά στο αναθηματικό ανάγλυφο που φέρει παράσταση της σκηνής αναγνώρισης του Οδυσσέα από τη γριά τροφό του Ευρύκλεια. Στα δεξιά, μπροστά σε όρθιο αργαλειό, η Πηνελόπη (4ος αι. π.Χ., από το Μουζάκι Καρδίτσας).

Την τελευταία Κυριακή κάθε μήνα το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο σας προσκαλεί σε μια διαφορετική ανάγνωση της Οδύσσειας, με συνοδεία αρχαίας λύρας και τη δυνατότητα να γίνετε για λίγο ραψωδός!

Δύο ραψωδίες κάθε φορά παρουσιάζονται από τον μουσικοσυνθέτη Δρ Νίκο Ξανθούλη, αλλά και όσους από τους επισκέπτες επιθυμούν να συμμετέχουν στη δημόσια ανάγνωση, ανακαλύπτοντας τα μυστικά της προσωδίας. Η μετάφραση που χρησιμοποιείται είναι του Ζήσιμου Σίδερη. Η διάρκεια των αναγνώσεων είναι δύο ώρες.

Την Κυριακή 27 Αυγούστου και ώρα 11 π. μ. θα παρουσιαστούν οι ραψωδίες ο και π. Η θεά Αθηνά μεταβαίνει στη Σπάρτη για να ειδοποιήσει τον Τηλέμαχο να επιστρέψει, συμβουλεύοντας τον πώς να αποφύγει την ενέδρα των μνηστήρων. Το βράδυ πριν την πολυπόθητη συνάντηση πατέρα-γιου, ο Οδυσσέας στην καλύβα του Εύμαιου εκμαιεύει πληροφορίες για τους γονείς του. Το πρωί καταφθάνει ο Τηλέμαχος, όπως τον καθοδήγησε η Αθηνά. Ο Εύμαιος τον υποδέχεται πατρικά, ενώ ο αληθινός πατέρας, βαθιά συγκινημένος, περιμένει υπομονετικά τη στιγμή που θα αποκαλύψει την πραγματική του ταυτότητα. Μετά την αποχώρηση του Εύμαιου για το παλάτι, ο Οδυσσέας παίρνει την κανονική του μορφή και το σχέδιο της μνηστηροφονίας αρχίζει να καταστρώνεται.

Ο αριθμός των θέσεων είναι περιορισμένος (30) και απαιτείται τηλεφωνική κράτηση. Η κράτηση θέσης ισχύει έως 15 λεπτά πριν την έναρξη. Οι επισκέπτες που επιθυμούν να συμμετέχουν στην ανάγνωση, μπορούν να το δηλώσουν στην τηλεφωνική κράτηση και να προμηθευτούν το απόσπασμα που θα διαβάσουν κατά την προσέλευσή τους στις Πληροφορίες του Μουσείου. Η συμμετοχή στη δράση είναι δωρεάν.