ΣΕΠ 2021

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

Ψηφιακή έκθεση: Parallel space:Meet the Terracotta Warriors in Greece «Παράλληλος χωροχρόνος: Γνωρίστε τον Πήλινο Στρατό στην Ελλάδα» που φιλοξενείται στην ιστοσελίδα του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου

Στο πλαίσιο εορτασμού του Έτους Πολιτισμού και Τουρισμού Ελλάδας – Κίνας το 2021, παρουσιάζεται η ψηφιακή έκθεση «Parallel space:Meet the Terracotta Warriors in Greece/ Παράλληλος χωροχρόνος: Γνωρίστε τον Πήλινο Στρατό στην Ελλάδα», η οποία προσπαθεί να παρουσιάσει την ιδιαίτερη συνύπαρξη του πραγματικού με το εικονικό και να βοηθήσει στη συνομιλία των δύο αρχαίων πολιτισμών και των επιτευγμάτων τους μέσω της ψηφιακής τεχνολογίας.
Ο επιχρωματισμένος πήλινος στρατός του Μουσείου του Μαυσωλείου του Αυτοκράτορα Τσιν Σι Χουάνγκ, που αριθμεί πάνω από 8000 στρατιώτες, θα συναντήσει το κοινό της Ελλάδας με τη διαμεσολάβηση του εμβληματικού « Κροίσου», του Κούρου από την Ανάβυσσο μέσα από την ιστοσελίδα του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου (https://www.namuseum.gr/ ). Αντίστοιχα το κοινό της Κίνας θα ανταμώσει τον «Κροίσο» με πρεσβευτές τους μοναδικούς πήλινους στρατιώτες http://www.bmy.com.cn/ Ως πρεσβευτές των δύο χωρών και των δύο αρχαίων πολιτισμών τα μοναδικά αυτά έργα θα συναντήσουν το παγκόσμιο κοινό με τη βοήθεια της ψηφιακής τεχνολογίας.
Η έκθεση αρθρώνεται σε τέσσερις ενότητες. Στην πρώτη που αποτελεί και την εισαγωγή εκτός από μια σύντομή παρουσίαση των δύο Μουσείων, γίνεται αναφορά στο ιστορικό της ανακάλυψης του πήλινου στρατού και στα στάδια αυτής. Στη δεύτερη ενότητα παρουσιάζεται ο χώρος της ανασκαφής του πήλινου στρατού και των εργαστηρίων συντήρησης και αποκατάστασης των ευρημάτων. Στην τρίτη ενότητα ο Στρατηγός των Κινέζων «συνομιλεί» με τον «Κροίσο» στους φιλόξενους χώρους του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου. Στην τελευταία ενότητα παρουσιάζονται και αναλύονται οι μέθοδοι συντήρησης και αποκατάστασης των χρωμάτων των στρατιωτών της Κίνας και αντίστοιχα γίνεται αναφορά στις μεθόδους ανίχνευσης χρωμάτων στα μαρμάρινα γλυπτά της Ελλάδας .

Συνδιοργάνωση ψηφιακής έκθεσης:
α. για την Ελλάδα το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού και όλες οι αρμόδιες υπηρεσίες του, ATNEKE, ΔΔΣΕΕ, ΓΔΑΠΚ, ΔΑΜΕΕΠ, ΔΕΑΜ
β. για την Κίνα η Εθνική Διοίκηση της Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Κίνας με συνδιοργανωτή τη Διοίκηση της Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Επαρχίας Shaanxi.

Εκτελεστικοί εταίροι:
Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο
Μουσείο του Μαυσωλείου Τσιν Σι Χουάνγκ,
Ινστιτούτο Ψηφιοποίησης Ιδρύματος Τσινγκ Χουά

Συντονισμός για το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο:
Δρ Άννα Βασιλική Καραπαναγιώτου, Διευθύντρια του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου

Επιμέλεια ψηφιακής έκθεσης:
Δρ Ευάγγελος Βιβλιοδέτης, Προϊστάμενος Τμήματος Εκθέσεων, Επικοινωνίας και Εκπαίδευσης
Μαρία Τερζούδη, Αρχαιολόγος στο Τμήμα Εκθέσεων Επικοινωνίας και Εκπαίδευσης
Ιωάννης Παναγάκος, Συντηρητής Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης στο Τμήμα Συντήρησης, Χημικών και Φυσικών Ερευνών και Αρχαιομετρίας

Διάρκεια ψηφιακής έκθεσης: 16 Σεπτεμβρίου 2021 – 28 Φεβρουαρίου 2022