ΦΕΒ 2018

ΣΑΒΒΑΤΟ

ΣΕΠ 2019

ΚΥΡΙΑΚΗ

Περιοδεύουσα έκθεση «Οι αμέτρητες όψεις του Ωραίου»

Γόνιμη σύμπραξη, με χιλιάδες επισκέπτες

ΕΚΘΕΣΕΙΣΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ
< ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΘΕΣΕΙΣ
Εικ. 04. Άποψη της περιοδεύουσας έκθεσης «Οι αμέτρητες όψεις του Ωραίου», στο Μουσείο Μαστίχας Χίου.
Εικ. 03. Άποψη της περιοδεύουσας έκθεσης «Οι αμέτρητες όψεις του Ωραίου» στο Μουσείο Μαρμαροτεχνίας, στην Τήνο.
Εικ. 02. Άποψη της περιοδεύουσας έκθεσης «Οι αμέτρητες όψεις του Ωραίου», στο Μουσείο Αργυροτεχνίας, στα Ιωάννινα.
Εικ. 01. Άποψη της περιοδεύουσας έκθεσης «Οι αμέτρητες όψεις του Ωραίου» στο Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού, στη Σπάρτη.

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το ταξίδι της περιοδεύουσας έκθεσης του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου «Οι αμέτρητες όψεις του Ωραίου» σε Μουσεία του Δικτύου του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς.

Το ταξίδι ξεκίνησε το 2018 από το Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού (Σπάρτη, 17/2-15/4/2018), στο πλαίσιο της διετούς συνεργασίας του Πολιτιστικού Ιδρύματος Ομίλου Πειραιώς (ΠΙΟΠ) με το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο (ΕΑΜ). Στη συνέχεια, η έκθεση περιόδευσε σε ακόμα τρία Μουσεία του Δικτύου ΠΙΟΠ: στο Μουσείο Αργυροτεχνίας (Ιωάννινα, 25/4-17/6/2018), στο Μουσείο Μαρμαροτεχνίας (Πύργος Τήνου (26/6/-30/9/2019) και στο Μουσείο Μαστίχας Χίου (18/6-8/9/2019), προσελκύοντας συνολικά περίπου 80.000 επισκέπτες.

Η επιλογή των αρχαιοτήτων από τις συλλογές του ΕΑΜ, βασίστηκε στις θεματικές των μουσείων του ΠΙΟΠ που τις φιλοξένησαν. Στη Σπάρτη προβλήθηκε ο καλλωπισμός του σώματος με έλαια και αρώματα, στα Ιωάννινα πρωταγωνίστησαν τα περίτεχνα κοσμήματα, ενώ στην Τήνο αναδείχθηκαν μαρμάρινα έργα του Κυκλαδικού πολιτισμού. Στον τελευταίο σταθμό της έκθεσης προβλήθηκε η ομορφιά των γυναικών της Χίου μέσα από τη ματιά των περιηγητών.

Απώτερος στόχος της επιτυχημένης συνεργασίας μεταξύ των δύο φορέων ήταν να λειτουργήσουν οι εκθέσεις αυτές ως «δορυφόροι» του πρώτου μουσείου της χώρας στην ελληνική περιφέρεια δίνοντας τη δυνατότητα στις τοπικές κοινωνίες να απολαύσουν έργα-τεκμήρια του αρχαιοελληνικού πολιτισμού από τις μοναδικές συλλογές του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου.