ΜΑΡ 2022

ΚΥΡΙΑΚΗ

ΠΑΡΕΛΘΟΥΣΕΣ

Έκθεση εικαστικών «Πρώτη Ιδέα» της Ανδρονίκης Χειλά στο Καφέ του Μουσείου

Στον εσωτερικό κήπο του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, ακριβώς δίπλα από τα αγάλματα, η Ανδρονίκη Χειλά θέτει τις δικές της ιδέες/μορφές. «Τις ιδέες τις σκεφτόμαστε, δεν τις βλέπουμε» μεταφέρει η εικαστικός από τον Πλάτωνα, προκειμένου να μιλήσει για το έργο της. Μέσα από μια εξπρεσιονιστική γραφή, με κινήσεις βίαιες επάνω στην επιφάνεια του χαρτιού, όπως αυτές που αφήνει η βελόνα του σεισμογράφου, σώζει στα έργα της, έστω υπαινικτικά, τη μορφή ή ένα σύμπλεγμα από μορφές.
Ιδιότυπα πορτρέτα που πασχίζουν να βγουν από αντιφατικά δίπολα, ανάμεσα από σκιές και φως. Το χέρι «προλαβαίνει» το μυαλό και η χειρονομία φέρνει στην επιφάνεια την ιδέα που υπάρχει πίσω από τα σχήματα. Σε αυτή τη σειρά σχεδίων η ζωγράφος επιχειρεί ένα είδος πορτρέτων «δυναμικά κινούμενων». Δεν έχει καμία καλλιγραφική διάθεση, μα την ενδιαφέρει η τροχιά μιας παθιασμένης χειρονομίας που έρχεται σαν έκφραση αναγκαιότητας. Οι φιγούρες μεταμορφώνονται διαρκώς, εξελίσσονται και διεκδικούν την ένταξή τους στον χώρο.

Την επιμέλεια της έκθεσης έχει ο Γιώργος Μυλωνάς.
Υπεύθυνη οργάνωσης είναι η Αιμιλία Κουγιά.

Διάρκεια έκθεσης: 22-03-2022 έως 17-04-2022

Η είσοδος για το Καφέ είναι ελεύθερη.

Στοιχεία επικοινωνίας:
Διεύθυνση: Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, 28ης Οκτωβρίου 44, Αθήνα 106 82