ΕΙΔΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Άτομα τυφλά ή με χαμηλή όραση

Κάθε Οκτώβριο το Μουσείο συμμετέχει στον διεθνή εορτασμό του μήνα ευαισθητοποίησης για την τέχνη πέρα από την όραση, ο οποίος διοργανώνεται από τη Διεθνή οργάνωση Η τέχνη πέρα από την όραση (Art Education for the Blind -AEB).

Σχεδιάζονται καινούριες δράσεις με διαφορετική θεματική κάθε φορά. Για παράδειγμα, ορισμένα θέματα που έχουν επιλεγεί είναι: «Τα αγγεία πόσεως των αρχαίων» (2009), «Το Ναυάγιο των Αντικυθήρων» (2012),  «Η Τέχνη του Πηλού» (2013), «Αρχαία ελληνικά μουσικά όργανα στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο» (2014).

Σκοπός των δράσεων αυτών είναι να κάνει την τέχνη προσβάσιμη στα άτομα αυτά και να συμβάλλει στον οπτικό αλφαβητισμό.

Εδώ η δομή του προγράμματος διαρθρώνεται σε δύο μέρη:

α) το απτικό εργαστήρι, ώστε να έχουν τη  δυνατότητα να αγγίξουν αντίγραφα των αρχαίων αντικειμένων και

β) η περιήγηση/ ξενάγηση στον εκθεσιακό χώρο και συγκεκριμένα στα εκθέματα που σχετίζονται με το εκάστοτε θέμα