ΠΑΙΔΙΑ & ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ / ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

Χριστούγεννα για τα παιδιά στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο

27 ΚΑΙ 28 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2017, 3 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2018

«Παίζοντας με τον τρόπο των αρχαίων»

Tο Εθνικό Αρχαιολογικό Mουσείο  προσκαλεί τους μικρούς επισκέπτες να πάρουν μέρος στις ειδικά σχεδιασμένες εκπαιδευτικές δράσεις του στις χριστουγεννιάτικες διακοπές στις 27 και 28 Δεκεμβρίου 2017. Μέσα από τις δράσεις αυτές τα παιδιά θα αξιοποιήσουν τον ελεύθερο χρόνο τους, ενεργοποιώντας τη φαντασία και αναπτύσσοντας τη δημιουργικότητά τους.

Φέτος θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα για το Αρχαίο Παιχνίδι και σε εικαστικό εργαστήρι. Οι μικροί μας φίλοι θα γνωρίσουν τα αρχαία παιχνίδια μέσα από μια ευχάριστη περιήγηση στον «Κόσμο του Παιδιού» της μόνιμης έκθεσης και μέσω απτικής επαφής με αντίγραφα αρχαίων παιχνιδιών. Τέλος, θα συμμετάσχουν σε εικαστικό εργαστήρι κατασκευάζοντας τα δικά τους αρχαία παιχνίδια εμπνεόμενα από τα σχετικά εκθέματα.

Ημέρες και Ώρα διεξαγωγής:

• Τετάρτη 27 Δεκεμβρίου 2017 για παιδιά ηλικίας 6-8 ετών, 11:00 – 12:30

Μαθαίνω για τα αρχαία παιχνίδια και  συμμετέχω σε εργαστήρι κατασκευής Ίυγγας.

• Πέμπτη 28 Δεκεμβρίου 2017 για παιδιά ηλικίας 9-12 ετών, 11:00 – 12:30

Μαθαίνω για τα αρχαία παιχνίδια και  συμμετέχω σε εργαστήρι κατασκευής Πεντάλιθων

Όλες οι εκπαιδευτικές δράσεις παρέχονται δωρεάν για τα παιδιά.

Απαραίτητες οι δηλώσεις συμμετοχής, κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης.

Έναρξη δηλώσεων: Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017

Τηλ. επικοινωνίας: 213 2144858

Ημέρες & ώρες επικοινωνίας: Δευτέρα – Παρασκευή 9:00 π.μ.  –  13:00 μ.μ.

«Καλωσορίζοντας τον νέο χρόνο με αρχαία ελληνικά μουσικά όργανα»

Τα παιδιά θα ανακαλύψουν τον κόσμο της αρχαίας ελληνικής μουσικής, παρατηρώντας επιλεγμένα εκθέματα της Συλλογής Αγγείων και Έργων Μικροτεχνίας, ενώ παράλληλα θα έχουν την ευκαιρία να αγγίξουν αντίγραφα μουσικών οργάνων και να ακούσουν τους ήχους τους. Στο εργαστήρι που θα ακολουθήσει θα κατασκευάσουν το ημερολόγιο της χρονιάς, εμπνευσμένο από τα εκθέματα του μουσείου που σχετίζονται με την αρχαία ελληνική μουσική και τα μουσικά όργανα

Τετάρτη 3 Ιανουαρίου, ώρα 11:00-12:30, για παιδιά 7-11 ετών

Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο 2132144856 και -58