ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ / ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ

Εκπαιδευτική περιήγηση με τίτλο «Πνέουν άνεμοι… στο Μουσείο» και εικαστικό εργαστήρι.

8/10/2018

Την Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2018 με αφορμή τη συμμετοχή του Μουσείου στην πανελλήνια εκστρατεία του Υπουργείου Πολιτισμού Περιβάλλον και Πολιτισμός, θα πραγματοποιηθεί η παραπάνω εκπαιδευτική περιήγηση για μαθητές Γ΄ έως Στ΄ Δημοτικού.
Τα παιδιά, με την καθοδήγηση αρχαιολόγου του Μουσείου, θα περιηγηθούν στις Μόνιμες Συλλογές και θα γνωρίσουν αντιπροσωπευτικά εκθέματα που έχουν σχέση με το στοιχείο της φύσης του Αέρα. Επίσης, θα συμμετάσχουν σε εικαστικό εργαστήρι με την καθοδήγηση της Ζωγράφου του Μουσείου δημιουργώντας τον δικό τους Πήγασο, εμπνευσμένο από έκθεμα του Μουσείου.
Ο αριθμός των μαθητών δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τους 25. Διάρκεια προγράμματος: 90 λεπτά.