ΕΝΗΛΙΚΕΣ

Οι αμέτρητες όψεις του Ωραίου: Ενδυμασίες του προϊστορικού Αιγαίου

3-16 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2018

Ελεφάντινο ολόγλυφο σύμπλεγμα δύο καθιστών γυναικείων μορφών και παιδιού («Ελεφάντινη τριάδα»). Αρ. ευρ. ΕΑΜ Π 7711, Ακρόπολη των Μυκηνών, περιοχή του ανακτόρου. 15ος-14ος αι. π.Χ.

Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, στο πλαίσιο της τρέχουσας περιοδικής έκθεσης «Οι αμέτρητες όψεις του Ωραίου», οργανώνει δράσεις πειραματικής αρχαιολογίας, προσφέροντας στους επισκέπτες τη δυνατότητα να προσεγγίσουν την αισθητική του αρχαίου κόσμου με πολυαισθητηριακό τρόπο.

Από την Δευτέρα 3 έως την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου θα εκτίθενται στους εκθεσιακούς χώρους του Μουσείου πειραματικές ανασυνθέσεις ενδυμασιών εμπνευσμένες από τη Μινωική Κρήτη, τη Θήρα και τη Μυκηναϊκή Ελλάδα. Δημιουργήθηκαν από την ερευνήτρια αρχαιολόγο Diana Wardle, επιστημονική συνεργάτιδα του Πανεπιστημίου του Birmingham και μέλος της Βρετανικής Σχολής Αθηνών, η οποία μελέτησε λεπτομερώς τις αναπαραστάσεις τους στις τοιχογραφίες και τη μικρογλυπτική, αλλά και την τεχνολογία ύφανσης του κάθετου αργαλειού. Οι επισκέπτες του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου θα έχουν την ευκαιρία να δουν και να βιώσουν μια πιθανή όψη των ενδυμάτων που αναπαριστώνται σε εμβληματικές αρχαιότητες του Εθνικού Αρχαιολογικού και άλλων Μουσείων της Ελλάδας, όπως η ελεφάντινη τριάδα από τις Μυκήνες και η Μινωική Θεά των Όφεων.

Η κα Diana Wardle θα δώσει διάλεξη στα αγγλικά σχετικά με την πειραματική της έρευνα την Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου και ώρα 18:00 στο αμφιθέατρο του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου, ενώ θα προσφέρει εργαστήρια με χειροτεχνίες για παιδιά ηλικίας 6-12 ετών (στην ελληνική γλώσσα) και παρουσιάσεις/επιδείξεις των ενδυμάτων και των μεθόδων ανασύνθεσής τους για ενήλικες (στην αγγλική γλώσσα), στις ακόλουθες ημερομηνίες:

Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου: παρουσίαση για παιδιά στις 12.00 μμ.

Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου: διάλεξη στο αμφιθέατρο του Μουσείου με θέμα:”Αναβιώνοντας τις αιγαιακές ενδυμασίες της Ύστερης Εποχής του Χαλκού” στις 18.00 μμ.

Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου: παρουσίαση για παιδιά στις 12.00 μμ.

Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου: παρουσίαση για ενήλικες στις 17.00 μμ.

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου: παρουσίαση για ενήλικες στις 12.00 μμ.

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου: παρουσίαση για ενήλικες στις 17.00 μμ.

Για την παρακολούθηση της δράσης πειραματικής αρχαιολογίας, για παιδιά και ενήλικες, στους εκθεσιακούς χώρους απαιτείται δήλωση συμμετοχής στα τηλέφωνα 213 2144856 και 213 2144858 και προμήθεια εισιτηρίου του Μουσείου.

Η διάρκειά της είναι περίπου 30 λεπτά.
Μέγιστος αριθμός συμμετοχών ανά δράση: 15 άτομα.
Η παρακολούθηση της διάλεξης (6/9) είναι δωρεάν.
Η είσοδος στο αμφιθέατρο του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου είναι από την οδό Τοσίτσα 1.

Με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Αιγαιακής Προϊστορίας, ΗΠΑ (INSTAP).

Η Diana Wardle  είναι επιστημονική συνεργάτης  του Πανεπιστημίου του Birmingham (Αγγλία), μέλος της Βρετανικής Σχολής Αθηνών και ειδικευμένη στην προϊστορική αρχαιολογία της Ελλάδας, την τέχνη, τον σχεδιασμό κοστουμιών και τη μουσειογραφία. Είναι η δημιουργός πολλών εκθέσεων, μεταξύ αυτών της «Homer’s Heroes» (Birmingham Museum and Art Gallery, 1984), ενώ έχει πλαισιώσει με αντίγραφά της Μυκηναϊκών κοστουμιών διάφορα ντοκιμαντέρ όπως το “Helen of Troy” (Lion TV, 2005).