Aθέατο μουσείο

31 ΜΑΙΟΣ 2022 - 01 ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2022

«Θεοί και Ήρωες από τη Μικρά Ασία»

«Θεοί και Ήρωες από τη Μικρά Ασία» (Φωτογραφικό Αρχείο Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου)
Σμύρνη. Γενική άποψη της ακτογραμμής, πόλης και προκυμαίας – Quais, από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος (αριστερά) ως το Τελωνείο (δεξιά). Στο βάθος διακρίνεται η ακρόπολη του Πάγου με το μεσαιωνικό κάστρο (1921-1922). Από το Φωτογραφικό Αρχείο του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου.

Το Αθέατο Μουσείο είναι φέτος αφιερωμένο στην επέτειο των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή και συνεχίζει τις παρουσιάσεις του με τους «Θεούς και Ήρωες από τη Μικρά Ασία».

Το Αθέατο Μουσείοείναι η επιτυχημένη δράση του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου που προβάλλει επιλεγμένες αρχαιότητες από τον κόσμο των αποθηκών.

Μετά από 22 θαυμάσια αντικείμενα, το Αθέατο Μουσείο σας προσκαλεί στην παρουσίαση σπάνιων και άγνωστων αρχαιοτήτων από την Μικρά Ασία, που αναδύονται από τις αποθήκες του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου.

Το νέο σύνολο εκθεμάτων του Αθέατου Μουσείου, που αφιερώνεται φέτος στα 100 χρόνια από την Μικρασιατική Καταστροφή έχει τίτλο «Θεοί και Ήρωες από τη Μικρά Ασία». Πρόκειται για το χάλκινο αγαλματίδιο αναπαυόμενου Ηρακλή ρωμαϊκών χρόνων από την Προύσα. Το έργο αναπαράγει τον δημοφιλή αγαλματικό τύπο Farnese που αποδίδεται στον κορυφαίο γλύπτη Λύσιππο. Κοντά του παρουσιάζονται δύο πήλινα συμπλέγματα ερωτευμένων ζευγαριών των ελληνιστικών χρόνων από την αρχαία πόλη Μύρινα. Το αρχικά επίχρυσο και φτερωτό σύμπλεγμα του Έρωτα και της Ψυχής και το παθιασμένο ζεύγος της Αφροδίτης και του Άδωνι.

Τα περίτεχνα ειδώλια των «Θεών και Ηρώων από τη Μικρά Ασία» φυλάχθηκαν ασφαλή για περίπου έναν αιώνα. Αναδύθηκαν από τις αποθήκες και εκτέθηκαν για πρώτη φορά την Τρίτη 31 Μαΐου στην «Aίθουσα του Bωμού» (αιθ. 34) και θα παραμείνουν εκεί ως την Δευτέρα 1 Αυγούστου 2022.

Στις 15 Ιουνίου και στις 20 Ιουλίου ημέρα Τετάρτη, ώρα 13.00, καθώς και στις 19 Ιουνίου και στις 3, 17 και 31 Ιουλίου ημέρα Κυριακή, ώρα 13.00, αρχαιολόγοι του Μουσείου υποδέχονται τους επισκέπτες στο χώρο της έκθεσης και συνομιλούν μαζί τους για τους απεγνωσμένους έρωτες της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας, για τους άθλους και τα πάθη του Ηρακλή, καθώς και για την παράνομη και την νόμιμη αρχαιολογική δράση και την αρχαιοφιλία στη Σμύρνη από το τέλος του 19ου αιώνα ως τον Αύγουστο του 1922.

Ημερομηνίες παρουσιάσεων:

15 Ιουνίου και 20 Ιουλίου ημέρα Τετάρτη, ώρα έναρξης 13:00 και

19 Ιουνίου και 3, 17 και 31 Ιουλίου ημέρα Κυριακή, ώρα έναρξης 13:00

Για την παρακολούθηση της παρουσίασης είναι απαραίτητη η προμήθεια εισιτηρίου και η  δήλωση συμμετοχής κατά την προσέλευση. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Τηλ. Επικοινωνίας: 213 214 4856, 2132144858, 2132144838

Τα αντικείμενα της έκθεσης