ΙΟΥΝ 2023

ΠΕΜΠΤΗ

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ | ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ΔΑΝΤΕΛΕΣ, ΝΕΑ ΠΝΟΗ

Φωτογραφία από Slas productions.

Το Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο σας προσκαλεί να επισκεφτείτε τις αίθουσες 49 & 50 της Συλλογής Αγγείων στον 1ο όροφο του Μουσείου την Τετάρτη 7 Ιουνίου 2023 και ώρα 5.45 μ.μ. για να βιώσετε ζωντανά την καλλιτεχνική παρουσίαση της Συλλογής «Ξεχασμένες Δαντέλες, Νέα Πνοή» της σχεδιάστριας Ελένης Κυριάκου. Η έκθεση θα εγκαινιαστεί σε συνδυασμό με την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, για να τονιστεί η σχέση της συλλογής με την αειφορία στην τέχνη. Πρόκειται για μια παραστατική εκδήλωση όπου καλλιτέχνες και κοινό θα είναι «εν κινήσει» με πορεία από τις αίθουσες προς το αίθριο του μουσείου.

Βρείτε την ακριβή θέση των Αιθουσών 49 και 50 εδώ >>

Δείτε την πλήρη συλλογή «Ξεχασμένες Δαντέλες, Νέα Πνοή» εδώ >>

Διαβάστε τα κείμενα της Γιαννούλας Καπλάνη «ΔΑΝΤΕΛΑ και ΕΝΔΥΜΑ, Η ΣΥΛΛΟΓΗ ΔΑΝΤΕΛΩΝ και η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ» εδώ >>

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

ΧΟΡΟΓΡΑΦΟΣ
Δέσποινα Λαγουδάκη

ΧΟΡΕΥΤΡΙΕΣ
Δέσποινα Λαγουδάκη
Σεβαστή Ζαφείρα
Κατερίνα Μαγεράκη
Ηλιάνα Υφαντή
Βιολέτα Δαμανάκη

ΜΟΥΣΙΚΟΙ
Βασίλης Γκορίτσας
Έλενα Λεώνη
Μαρία Μαλαφή
Νίκος Μαρτζιώκας

Η παρακολούθηση της εκδήλωσης παρέχεται δωρεάν με την προϋπόθεση προμήθειας εισιτηρίου εισόδου στο Μουσείο. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας κατά την προσέλευση.

Δείτε επίσης ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΚΗΠΟ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ & ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΚΘΕΣΗ/ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ΔΑΝΤΕΛΕΣ, ΝΕΑ ΠΝΟΗ…>>

Xορηγός
GALLERY K | CYPRIA AUCTIONS